Innowacje które zmieniają Świat- Dachy Fotowoltaiczne 2w1

Dachy Solarne 2w1 są nie tylko Ekologiczne i Ekonomiczne – ale także od 2029r staną się koniecznością. W tym bowiem roku zostanie wdrożona dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca budowy domów zeroemisyjnych.
Ale już dziś po co kłaść zwykły dach z dachówki czy blachy by później pokrywać go nieestetycznymi panelami fotowoltaicznymi narażając się na utratę gwarancji na pokrycie dachowe skoro są rozwiązania 2w1 ?

Dach Solarny Solroof Sunroof myRoof Solarroof Zasada działania

Zapytaj o bezpłatną wycenę DACHU FOTOWOLTAICZNEGO

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Dach Solarny – Fotowoltaiczny 2w1 da Ci darmowy prąd, ogrzewanie (razem z pompą ciepła) i naładuje Twój samochód.

     

    Jesteśmy świadkami dużych zmian na rynku budowlanym. Zastosowanie nowoczesnej technologii i transformację energetyczną napędza już nie tylko chęć bycia ekologicznym i “zielonym”, ale także zmieniające się przepisy budowlane. Od 2029 roku zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej każdy nowo wybudowany dom będzie musiał być zeroemisyjny, a istniejące budynki dostaną czas na dostosowanie do tych wymagań. W naturalny sposób wymusza to zastosowanie fotowoltaiki na dachu. Tylko po co budować dach by potem przykrywać go nieestetycznymi panelami fotowoltaicznymi ? A może zbudować taki dach który będzie mógł produkować prąd ?
    Istnieją już gotowe rozwiązania Dachów Solarnych – Zintegrowanych Dachów Fotowoltaicznych 2w1 które łączą podstawowe funkcję dachu – tj ochronę wraz z produkcją zielonej energii.

    Dach Solarny TESLAPierwszym takim rozwiązaniem na rynku które osiągnęło popularność są oczywiście solarne dachówki Tesla. Rozwiązanie jest piękne – jednak nie pozbawione wad które wynikają z jego specyfiki. Otóż cały dach solarny – tak jak dach zbudowany z dachówek składa się z kilku tysięcy elementów. Można przyjąć, że na m2 przypada między 10 a 30 dachówek co daje nam 2000-6000 pojedynczych elementów i tyle samo połączeń kablowych co oczywiście może rodzić problem wynikający ze zwykłej statystyki. Niewątpliwie Tesla jako firma jest pionierem na wielu płaszczyznach nowoczesnej technologii – ale sam produkt Solar Roof w mojej ocenie mimo tego, że jest wizjonerski wydaje się wymagać jeszcze dopracowania zaś wybór technologii pojedynczych dachówek zawsze (statystycznie) będzie powodował ewentualne problemy na połączeniach gdyż jest ich po prostu bardzo dużo. Obecnie oczywiście samo rozwiązanie Solar Roof doczekało się wielu naśladowców. Czy sprawdzi się na dachach ? Czy uda się zniwelować ilość połączeń elektrycznych poprzez np. budowę wielodachówkowych modułów fotowoltaicznych ? Rynek to zweryfikuje.

     

    Dach Solarny 2w1 Fotowoltaiczny SOLROOFNajnowszym produktem dostępnym na rynku nad którym prace trwały ostatnie lata jest SolRoof. Podstawą systemu jest tutaj szczelny dach wykonany z blachy na rąbek do której dodano funkcję produkcji energii elektrycznej ze słońca. Czyli w systemie w odróżnieniu od SunRoofa czy myRoofa omówionych poniżej podobnie jak w Solar Roofie projektanci rozwiązania wyszli od dachu i paneli dachowych do których dołożona została funkcja fotowoltaiki. Mamy zatem więc piękny i szczelny dach składający się z dwóch rodzajów paneli: FIT – typowo dachowych pozbawionych funkcji fotowoltaicznej oraz FIT VOLT – dedykowanych do produkcji energii. Dodatkową zaletą SolRoof w odróżnieniu od standardowej fotowoltaiki jest to, że sam dach kładzie dekarz nie elektryk oraz to, że na dachu możemy zmieścić dużo więcej kWp dzięki stosunkowo niewielkim wymiarom paneli FIT VOLT które uzupełniamy przy krawędziach dachu, kominach etc. panelami FIT. System jest na tyle elastyczny, że możemy położyć zarówno 2 jak i 20 kWp na dachu, a z biegiem czasu zwiększyć wydajność instalacji wymieniając panele FIT na FIT VOLT. Cały dach SolRoof wraz z panelami fotowoltaicznymi jest produkowany samodzielnie przez firmę BP2 w jej zakładach w Europie, a rozwiązanie uzupełnia dostarczona przez SolarEdge technologia optymalizatorów która niweluje problem mniejszej produkcji systemu fotowoltaicznego w przypadku chwilowych zacienień czy zabrudzeń paneli. 

    Dach Solarny Lindab Solar Roof

    Kolejnym rozwiązaniem wprowadzonym na rynek był Solar Roof firmy Lindab.
    Rozwiązanie było to tyle przełomowe,że nie jako podstawę wykorzystano dobrze znane nam i stosowane od dziesięcioleci blachy na rąbek które początkowo wytwarzane były z blach miedzianych i tytancynkowych a od kilkudziesięciu lat wytwarzane są z blach ocynkowanych i powlekanych.To co nie przekonuje mnie w tym rozwiązaniu to to, że same panele naklejane są już po montażu blachy na rąbek co wymaga specjalistycznych umiejętności montażysty jak i powoduje potencjalne problemy wykonawcze. Nie bez znaczenia jest też to, że same panele fotowoltaiczne nie jest to szkło-szkło a maty kwarcowe. Jednak bez wątpienia sam pomysł jest bardzo ciekawy.

    SUNROOF Dach Solarny

    W tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć Dachu Solarnego SunRoof. Sam pomysł podobnie jak Solar Roof powstał w Skandynawii już w 2013 roku. Jak wiemy Szwecja jest jednym z przodujących krajów w dziedzinie ekologii. Jeżeli przyjrzymy się temu rozwiązaniu widzimy inne podejście niż w przypadku Tesli czy Lindaba – firm które wyszły od dachu dodając im funkcję fotowoltaiczną. Patrząc na SunRoof widzimy głównie panele fotowoltaiczne z których budujemy dach. Część aktywna dachów SunRoof wykonywana jest z bezramkowych, szklanych paneli fotowoltaicznych które doskonale znamy ze standardowych instalacji fotowoltaicznych.  Do uzupełnień pokrycia w miejscach, gdzie nie przewidziano umieszczenia paneli fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się formatki szklane ze szkła hartowanego.  Technologicznie pokrycie SunRoof składa się z trzech warstw. Pierwsza warstwa to dedykowana membrana odporna na wysokie temperatury która daje nam wodoszczelność. Na tej membranie montowana jest podkonstrukcja drewniana na której umieszczane są panele fotowoltaiczne typu glas-glas jako część aktywna produkująca prąd oraz część nieaktywna – uzupełniająca  – formatki ze szkła hartowanego.

    myRoof dach solarny fotowoltaicznyKolejnym rozwiązaniem którego projektanci wydaje się, że poszli drogą SunRoofa jest myRoof firmy mdm NT. Filozofia produktu jest taka sama – czyli jako podstawę budowy dachu użyto paneli fotowoltaicznych z których budujemy dach myRoof i uzupełniamy szklanymi taflami części nieaktywnej. Panele Fotowoltaiczne użyte do budowy dachu myRoof mają te same cechy jakie mają standardowe panele fotowoltaiczne typu szkło-szkło. Zarówno wydajność jak i żywotność. Jeżeli chodzi o estetykę zyskujemy to, że panele nie są “przymocowane” do pokrycia dachowego – nie odstają, a same stanowią ten dach. Jednocześnie panele wyglądają tak samo jak znana nam z dachów fotowoltaika. Są wykonane w technologi glass-glass i cała konstrukcja dachowa myRoof przypomina “szklany dach” na domu. Jak mówi producent Panele pochodzą od producentów ze Wschodu, zaś pozostałe komponenty systemu wytwarza mdm NT. Zastosowanie paneli z pominięciem dachówki czy blachy odciążą pokrycie dachowe, ale  system wymaga wpierw użycia wodoszczelnej membrany. Same panele fotowoltaiczne nie są szczelnym dachem. Wodoszczelność zapewnia dopiero umieszczona pod nimi membrana. myRoof wszedł na rynek w 2022 roku.